fbpx

ועדה רפואית

בשנים האחרונות כולנו חשופים לתשדירי רדיו וטלוויזיה של חברות שונות המציעות סיוע במימוש זכויות רפואיות, חשוב לדעת כי לחברות אלו אסור להיכנס עם הלקוח לוועדה רפואית, ולמעשה רק לעורך דין המייצג את התובע מותר לקחת חלק בוועדה.
חשוב להבין כשמגיעים לוועדה של המוסד לביטוח לאומי הוא שמי שבודק אותך הינו רופא מומחה שבדק אלפי אנשים לפניך, והוא מכיר כל "טריק" בספר. לכן – אין לנסות ולהגזים בתלונות ובממצאים.
הקפידו לבטא באופן מדוייק את כאבכם או מוגבלויותכם, אבל אל תפריזו.
לפני הדיון בוועדה, הכינו בבית רשימה של כל המכאובים והמוגבלויות מהם אתם סובלים ולהקריא אותה באופן מסודר לוועדה, כך שלא תשכחו לציין כל פרט שמגביל אתכם.
הקפידו לנהוג בנימוס כלפי הבודקים ולהענות לדרישותיהם.
רק כך תוכלו להבטיח שמלוא מכאוביכם יגיעו לתשומת ליבם של אלה שאמורים להכריע את גובה נכותכם.

מי בעלי התפקיד בוועדות ?

תפקיד הרופא המומחה בועדה הרפואית הוא לקבוע את הנכויות הרפואיות של הנבדק (נכויות קבועות ונכויות זמניות), הנכות אשר תיקבע ע"י רופא הועדה תבוא לידי ביטוי בגובה הגמלה והפיצוי שיקבל התובע.
הנכויות נקבעות על פי ספר הלקויות הנמצא בתקנות הביטוח הלאומי ובו סעיפי הלקויות (נכויות) המתאימים לכל בעיה/מחלה/לקות אשר מנחים את המומחים בועדות הרפואיות באשר לקביעת אחוזי הנכות.
בועדות רפואיות באגף נכות מעבודה, לעתים יידרש הרופא המומחה להעריך גם את מידת הקשר בין הנכות לבין אירוע ספציפי שקרה בעבודה (תאונת עבודה) בנוסף לגובה ושיעור הנכות.
בועדה רפואית באגף נכות כללית, יבדוק הרופא את המצב הרפואי בלבד ללא קשר למקור הנכות.
במידה ותובע מתלונן על מספר בעיות רפואיות שונות, מתחומים שונים, הוא יעבור מספר ועדות רפואיות וייבדק ע"י רופא מומחה בכל תחום.
במידה והחלטת הועדה הרפואית אינה משביעה את רצון התובע והוא סבור כי קופח ונקבעה לו נכות נמוכה, עומדת בפניו האפשרות לערער על החלטה זו בפני ועדה רפואית לערערים.
את הערעור יש להגיד תוך 60 יום מיום קבלת החלטת הועדה הרפואית.
רצוי לצרף לערעור מסמכים רפואיים התומכים בטענות הערעור ולעתים חוות דעת פרטית תעזור להשיג את התוצאה המיוחלת.
הועדה הרפואית לערערים מורכבת לרוב משלושה רופאים בניגוד לועדה הראשונה המורכבת מרופא אחד בלבד.
הועדה הרפואית יכולה להגיע למסקנה כי היא מקבלת את הערעור וקובעת נכות גבוהה יותר אולם היא יכולה באותה מידה לקבוע הפחתת נכות. במצב כזה המערער יקבל אזהרה כי הועדה שוקלת להפחית את אחוזי נכותו ובכך יתאפשר לו למשוך את הערעור ולוותר עליו.
לעתים תתכנס הועדה לערערים משום שהמוסד לביטוח לאומי הגיש ערעור על החלטת הועדה הראשונה. (למשל אם המוסד סבור כי הנכות שנקבעה גבוהה מדי).
על החלטת הועדה הרפואית לערערים ניתן להגיש ערעור נוסף לבית הדין האזורי לעבודה בפני שופט/ת.
מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין בטרם בדיקה בועדה הרפואית. עורך הדין ידריך את המבוטח כיצד להתנהג בועדה וכיצד להציג את עניינו בפני הרופא.
ניסיוננו רב השנים מוכיח כי לועדה רפואית כדאי ומומלץ להגיע בליווי עורך דין המומחה בתחום הביטוח הלאומי וזכויות רפואיות. עורך הדין יודע לשים דגש בפני הרופא על הבעיות הרפואיות המרכזיות המעניקות ויסכם את מצב התובע ויבטיח כי התובע ייבדק ביסודיות וברצינות.
הדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בועדה רפואית לערערים, שאז הייצוג בפני שלושת חברי הועדה הוא קריטי ומטרתו לסייע לתובע לתקן מצב מקפח.
על הוועדה הרפואית לעררים ניתן להגיש עירעור לבית הדין האזורי לעבודה, הערעור דורש ידע משפטי רב בתחום בנוסף לידע רפואי ולכן יש צורך בייצוג משפטי ע"י עורך דין מומחה בתחום. יודגש כי את שלב העירעור לבית הדין, לא תוכלנה לעשות חברות מימוש הזכויות הפועלות בשוק משום שהן אינן משרדי עורכי דין ואינן מורשות לייצג בבתי משפט.
פנו אלינו לייעוץ ללא התחייבות ונסייע לכם לעבור את המהלכים מול הביטוח לאומי.
האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי.

שתף:

צור קשר

כתבות נוספות

אירוע חריג בעבודה

עובדים רבים נפגעים בעבודה ומקבלים קצבאות נכות מעבודה משמעותיות מהביטוח הלאומי. בשונה מקצבאות נכות אחרות, קצבת נכות מעבודה משולמת רק לאנשים שנפגעו בעבודה ובקשר עם

מחלות מקצוע ומיקרו טראומה

מחלת מקצוע: הכרה כנפגע עבודה בביטוח לאומי והזכויות הנלוות אליה יכולה לקום מכוח פגיעה פתאומית בעבודה (תאונת עבודה) וכן, בעקבות מחלת מקצוע. מחלת מקצוע בשונה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן